KATILIMCI BİLGİ FORMU


Araştırmanın amacı

Zaman zaman herkeste depresif (çökkün, üzüntülü, karamsar) düşünceler görülebilmektedir. Bu araştırma bireylerin uzun süre devam eden depresif düşünceleri ile ilgilidir. Elde edilecek sonuçlar sayesinde, psikolojik bozuklukların ortaya çıkma ve devam etme süreçlerinin daha iyi anlaşılması ve tedavi edilmesi hedeflenmektedir.

Benden ne bekleniyor?

Araştırmaya katılmaya karar verirseniz sizden çeşitli düşünceleriniz ve psikolojik belirtilerle ilgili anketler doldurmanız istenecektir. Bu anketleri doldurmak yaklaşık 20-30 dakikanızı alacaktır. İlgili anketleri dolduran katılımcılardan, bir ay ve altı ay sonra bazı anketleri tekrar doldurmaları istenecektir. Eğer ikinci ve üçüncü çalışmaya da katılmak isterseniz, size tekrar ulaşabilmemiz için elektronik posta adresiniz kullanılacaktır.

Verdiğim bilgiler gizli kalacak mı?

Elde edilen veriler, konuya ilişkin bilimsel bilgiyi arttırmak için toplu olarak değerlendirilecek, bireysel bir inceleme yapılmayacak, kimlik bilgileriniz kullanılmayacak ve tüm cevaplarınız gizli tutulacaktır. Araştırmadan elde edilecek sonuçlar diğer psikolog ve psikiyatrların okuyabilmesi için bilimsel dergilerde yayınlanabilir. Toplu olarak değerlendirilecek bu sonuçlardan sizin kim olduğunuzun anlaşılabilmesi mümkün değildir.

Bilgilerime bilişimsel saldırı olabilir mi?

Kişisel bilgilerinize ait alınan tek veri olan e-mail bilgisi, AES şifreleme algoritması kullanılarak veritabanında tutulacaktır. Böylelikle olası bir bilişimsel saldırı durumunda, kişisel cevaplarınızın 3. şahısların eline geçmesi kesinlikle mümkün olamayacaktır.

Katılım zorunlu mu?

Araştırmaya katılmak tamamen isteğinize bağlıdır. Eğer katılmaya karar verirseniz, ancak araştırmaya başlamadan önce, araştırma süreci sırasında ya da sonrasında fikrinizi değiştirirseniz, hiçbir neden göstermeksizin araştırmadan çekilebilirsiniz. Eğer isterseniz sizden elde edilen tüm bilgiler imha edilecektir.

Tek seferde tamamlamak zorunda mıyım?

Sistemimize farklı zamanlarda girerek anketinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kendi isteğinizle ya da isteğiniz dışı sebeplerden ötürü anketinizi tamamlayamazsanız, anket doldurma işleminize aynı e-posta adresi ve şifre ile kaldığınız yerden devam edebilir, aynı e-posta adresinizle şifrenizi tekrardan edinebilirsiniz.

İhtiyaç duyarsam daha fazla bilgiyi kimden edinebilirim?

Araştırma hakkında daha fazla bilgi almaya ihtiyaç duyarsanız araştırmacı ile iletişime geçebilirsiniz:

Yrd. Doç. Dr. A. Esin Yılmaz
Dokuz Eylül Üniversitesi
Psikoloji Bölümü
E-Posta: esin.yilmaz@deu.edu.tr
Tel: 0 232 301 94 06

Devam Et